Príbeh vašej maľovanej mikiny

Príbeh vašej ručne maľovanej mikiny

Prevažnú väčšinu záberov, ktoré z mojej dielne vidíte, tvoria samotné hotové tričká alebo mikiny. Občas pár fotiek v procese, cvaknutých na konci dňa. Už veľa krát som sa chystala zdokumentovať proces výroby aspoň jedného kúsku.Pekne,poctivo od začiatku až do konca.  Plány sú síce pekná vec, nie vždy však idú splniť tak ako si predstavujeme. Aspoň nie hneď. Tak som si pre vás pripravila aspoň článok o základných častiach výroby maľovanej mikiny:

   Dĺžka výrobnej doby

       Pri každej jednej objednávke sa snažím splniť vaše očakávania najlepšie ako viem. A k tomu rozhodne patrí aj rýchlosť ich vybavenia. Je to jedna z vecí, na ktorých si dávam obzvlášť záležať. Skutočne nemám rada odkladanie, vyhováranie a klamstvo vo vzťahu medzi výrobcom a zákazníkom. Nech už nastane akákoľvek bežná, či nevšedná situácia, vždy k nej pristupujem s úprimnosťou. To isté tak samozrejme očakávam aj z opačnej strany. Všeličo sa môže pritrafiť a z mojej strany rozhodne nie je problém objednávku odložiť, či hotový výrobok podržať dlhšie. Stačí sa otvorene a férovo dohodnúť. Verím, že čo dávame sa nám vráti. 

           Výrobná doba jednej maľovanej mikiny alebo trička je 2 týždne- možno práve to niekoho odradí. No pre mňa ide o dostatočnú rezervu na prípadné nečakané situácie. Nie len vo výrobe ( vyliatu alebo rozprsknutú farbu nezachráni nič, jednoducho sa musí začať od znova) ale i rodinné, zdravotné ťažkosti, či napríklad nečakané niekoľkomesačné prázdniny a domáca škôlka. 

        Tak sa na mňa nehnevajte, keď nechcem sľúbiť skoré dokončenie v krátkom termíne 😉 Radšej zhotovím menej zákaziek so 100 percentnou spokojnosťou ako nasľubujem mnoho a niekoho sklamem.

        Dokončiť prácu pred termínom a potešiť tak skorším doručením sa u mňa stalo akýmsi nepísaným pravidlom a trošku i osobnou súťažou. A tak i fotenie prebieha veľmi rýchlo. Vyrobiť, cvaknúť,šup- šup do krabičky a hurá k svojmu majiteľovi 😉

Pôvod textilu vašej maľovanej mikiny

       Výber materiálov, ich spracovanie a v neposlednom rade i pôvod. Tieto témy sú v súčasnosti veľmi častým podnetom na písanie najrôznejších ekologických, ekonomických i lifestylových článkov. Ochrana prírody a podpora lokálnych výrobcov je i pre mňa veľmi dôležitá. V tomto smere sa však bije s jedným obrovským a podstatným problémom. A tým je cena. 

        Pri tvorbe cien za moje výrobky sa neustále riadim rovnakými faktormi. Snažím sa určiť najmenšiu možnú hranicu, aby si ich mohlo dovoliť čo najviac ľudí. Avšak dostatočne vysokú, aby som vo svojej práci mohla pokračovať.

Napriek tomu je výsledná hodnota pre priemerného Slováka pomerne veľká. Ako teda vyriešiť takúto dilemu? Použitím textilu od lokálnych výrobcov by cena stúpla minimálne o 50%. A mojím cieľom je predsa dosiahnuť aby si oblečenie z mojej dielne mohlo dovoliť čo najviac hrdých vlastencov. 

        Nateraz teda volím zlatú strednú cestu, pri ktorej pre vás vyberám textil od Českého a overeného dodávateľa znažky ADLER. Každý typ trička, mikiny alebo bundy osobne overujem. Skúšam  nie len odolnosť maľby ale i samotného materiálu pri opätovných a častých zašpineniach a praniach. Vaše objednávky teda zhotovujem na tých najlepších a najpríjemnejších textíliách, ktoré som pre vás osobne testovala 😉

        S hľadaním riešení pre podporu lokálnych výrobcov som ale rozhodne neskončila. Veľmi mi na tom záleží a rozhodne sa nemienim vzdať sna o 100% Slovenskom textile nesúcom hrdosť národa.

  FARBY ktoré svetom nesú krásu našej domoviny

        Čo povedať k farbám? Najčastejšia  otázka, ktorú mi kladiete je, ako sa starať o údržbu maľovanej mikiny a či sa farba nesperie. Tak sa zameriam predovšetkým na toto 😉
        Všetko maľované oblečenie odporúčam pred prvým nosením resp. praním prežehliť. Zažehlenie  je samozrejme podstatným a neodmysliteľným úkonom pri dokončení každého jedného výrobku. Nikdy však nie je na škodu tento postup zopakovať aj po doručení objednávky do vašich rúk. A môžete tak pokojne robiť po každom praní.
        Pred každým praním tričko otočíme na rubovú stranu a perieme na 30ºC (max. na 40 ºC) – odporúčam 30ºC kvôli predĺženiu životnosti maľovaného motívu.
          Textil je vhodnejšie prať bez aviváže a bieliacich prostriedkov. Aviváž sa môže použiť, ale nie priveľa. Oblečenie sa síce nezničí, no čím menej chemikálií, tým dlhšia životnosť.

          Ručne maľovaný textil sa nesmie chemicky čistiť!
Nesmie sa tiež sušiť v sušičke, kde hrozí pokrčenie, vysušenie a následné popukanie motívu následkom horúceho a suchého vzduchu.
          Žehliť môžeme buď z rubovej strany (ako tričká s potlačou z obchodu) alebo cez papier na pečenie(lesklou stranou k motívu)
          Nepoužívať naparovanie! Horúca para motív poškodí.
Textil žehlíme pri stupni žehlenia aký je uvedený na pôvodnej etikete

Ak by mala nejaká tvorivá duša záujem o pomoc s výberom farieb, samozrejme rada poradím 😉 .

 Zhmotnenie vašej predstavy

           Keď už ste sa oboznámili so všetkým výrobnými informáciami je čas pristúpiť k vám samotným😉  Práve vaše predstavy a želania sú tým najpodstatnejším tvorcom jedinečných a originálnych kúskov, ktorým spoločne dáme reálnu podobu .

           Všetko začína u vás,u zákazníkov. Nádherné miesta a zákutía, o ktorých som ja často ani nechyrovala majú pre vás zvláštny význam a dôležité miesto vo vašich srdciach. Nevolíte si len farbu a typ mikiny, či trička. Vyberáte formu akou bude práve ten váš výnimočný kúsok domova prezentovaný. A to robí moju tvorbu originálnou. Ste to vy.

           Všetky predstavy a popisy samozrejme neukladám sama len tak z hlavy kde ma napadne😉  Samotnému maľovaniu predchádza ešte jedna fáza. Tou je PC návrh vo veľmi šikovnom programe. Pomocou neho sformujeme všetko tak aby to približne znázornilo plánovaný výsledok. Doladíme umiestnenia jednotlivých doplnkov, ako erby,nápisy,texty…. 

Až po odsúhlasení finálneho návrhu je čas pustiť sa do maľovania. 😉

Balíček čo prírodu pohladí a oku ulahodí

         Na záver všetkého,keď už vaša napr. mikinka  čaká dokončená,zažehlená a odfotená,prichádza čas na balenie. Spočiatku som kupovala nové poštovné krabičky,vďaka ktorým sa zvyšovali nie len moje náklady ale i priestorové nároky na ich uskladnenie. V poslednej dobe mi však učaroval recyklačný prístup balenia. Čoraz viac obalov s prichádzajúcimi zásielkami, či už s materiálom alebo s osobnými vecami, obsahoval upozornenie, že ide o znovu použitý obal. Veľmi sa mi to páčilo. A tak som si začala odkladať všetky vhodné krabičky. Najnovšie mi pribudli do zbierky aj malinké nálepky STARÝ OBAL,NOVÝ ŽIVOT a veľmi sa z nich teším.

Dúfam teda, že moju Eko snahu oceníte a možno i u vás dostane krabička ďalšiu šancu poslúžiť.

     Maličkosti robia deň krajším

     Úplne na koniec by som chcela venovať pozornosť niečomu,pre niekoho možno nepodstatnému. Pre mňa je to však veľmi dôležité. Je to darček odo mňa pre vás ako poďakovanie. Ďakujem vám za prejavenú dôveru a možnosť ukázať svetu ďalší kúsok milovanej vlasti. Takúto pozornosť vkladám do každej vašej krabičky a vždy dúfam,že vám po otvorení vyčarí úsmev na tvári.

     Každý rok sa snažím vymyslieť niečo nové,originálne a podporiť tak i ďalších šikovných ľudí na Slovensku, ktorí mi takéto krásne produkty zhotovujú.

       Takže toľko k príbehu balíčka, ktorý ste si u mňa objednali. Toto je jeho cesta,cieľ i poslanie. Verím teda,že či už nejaký kúsok z mojej dielne vlastníte alebo sa na to len chystáte,bude vás hriať pri srdci rovnako ako mňa.

      V najbližšiom článku si už pre vás pripravujem spomínaný zdokumentovaný postup výroby,tak dúfam,že na môj blog nakuknete aj na budúce😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *